ROZHOVOR S OSTROVEM ČISTOTY O PARAFÍNU

Andělská-svíčkárna,-Angels-candles

Na podzim minulého roku jsme poskytly rozhovor s redaktorkou Ostrovu čistoty o parafínu. Níže si můžete přečíst celý rozhovor.

Andělská svíčkárna , Angels candlesAndělská svíčkárna , Angels candles

Ruční výroba svíček, rodinná Andělská svíčkárna je na českém trhu už dvacet let a zakládá si právě na kvalitě. A protože o tom, jestli je zdravé pálit doma svíčky, nebo ne, je stále mnoho debat, zeptáme se právě tady. Tady by měli o kvalitě doopravdy něco vědět.

Co je to vlastně parafín a vosk?

Parafín je původem z ropy. Ropa má totiž tu schopnost se rozvrstvovat a tím následně vzniká motorová nafta. Aby to ale mohla být motorová nafta, tak jak ji známe, tedy jako pohonnou hmotu, tak se z ní musí odstranit parafín. Je to z toho důvodu, aby nafta nezamrzala. Tímto se získává parafín, který se následně rafinuje dále do určitých čistot.

Parafín je tedy přírodní složka, která vzniká destilací ropy.

Vosky, jako jsou palmové a sójové jsou kyseliny, většinou kyselina palmitová nebo astatová která vzniká lisováním tropické palmy olejné a sójových bobů.

Vosk, nebo parafíny? Jsou parafíny na spalování opravdu tak nezdravé? Jaký materiál je z tohoto hlediska nejméně škodlivý?

To, že by parafín škodil při hoření není pravdivá informace. Škodlivost při hoření, ať je to v kamnech nebo ve svíčce je otázka přísunu kyslíku a přísunu vzduchu. Pro vysvětlení, v případě, že při hoření není přísun vzduchu, tak vznikají saze, to znamená, že vznikají aromatické uhlovodíky, které mohou být škodlivé.

Toto se ale u hořící svíčky, kterou máme doma zapálenou nemůže stát, jelikož máme vždy přísun kyslíku. Parafín je sám o sobě velice čisté palivo, které při hoření neškodí, stejně tak neškodí ani hoření vosků.

Jestli zvolit parafín nebo vosk je na každém z nás. Je k tomu zapotřebí zhodnotit celkovou kvalitu produktu, jako jsou přidávané parfémy, původ, dopad na životní prostředí, kvalitu…atd. Tyto informace by vám svíčkař měl vždy poskytnout.

Dalším problémem mohou být umělé vůně, které stejně jako nekvalitní esenciální oleje nebo chemicky vyrobené vůně do osvěžovačů vzduchu mohou zdraví poškozovat, nebo působit bolesti hlavy. Podle čeho vybíráte vůně svíček, které prodáváte?

Syntetické vůně určitě nejsou kvalitní jako přírodní silice. Syntetické vůně je proto potřeba přidávat v přiměřeném množství, aby nezpůsobovaly bolesti hlavy apod.

Z větší části do svíček používáme kvalitní synteticky upravené vůně, které odebíráme od českého certifikovaného výrobce, který nám zaručuje stálost produktu a jejich kvalitu.

V současné době pracujeme na výměně syntetických vůní za čistě přírodní silice. Ty sice ovlivní cenu výsledného produktu, ale jsme rádi, že zákazníci začínají dávat přednost kvalitním přírodním produktům před chemickými náhražkami.

Dalším rizikem je údajně knot, který má sklony čoudit. Co s tím pak doma? Nebo jak poznat knot, který tento problém po zapálení asi mít bude?

Nekvalitní knot, tedy ten, co je vyroben z umělých vláken a ne ze 100 % bavlny, může způsobit čazení. Rozdíl mezi bavlněným a umělým knotem bohužel zákazník nepozná.

Čazení svíčky ale nemusí být působené pouze knotem. Svíčka, která od začátku hoření čoudí je také znamením špatné kvality parafínu. S touto svíčkou už bohužel nic neuděláme.

Pokud svíčka začne čoudit až po delším hoření, je třeba zkontrolovat délku hořícího knotu, tak aby nepřesahovala cca 1 cm. Je-li knot delší, začne odsávat více parafínu, tím vznikne větší plamen, který může čoudit. Svíčku je nutno uhasit a délku knotu upravit na požadovanou délku.

A co mne překvapilo asi nejvíce, je plíšek, na který je knot nasazen. Nikde jsem se nedočetla, z jakého je materiálu. Některé weby udávají olovo, které se pak uvolňuje do vzduchu a působí pomalé otravy, deprese, úzkosti. Je to pravda? Z čeho vůbec ten plíšek na dně každé svíčky je?

Naše svíčky vyrábíme jiným způsobem a plíšek nepoužíváme. Doposud jsme se ale s olověným plíškem nikde nesetkali (olovo se při vyšší teplotě roztaví, tudíž to není vhodný materiál pro tento účel). Plíšek je standardně vyroben ze železa.

Když to shrneme…. Jak jako laik poznám na první pohled nekvalitní svíčku, která mi doma ovzduší zamoří nezdravými spalinami?

Nekvalitní svíčka se dá poznat podle např. tvrdosti parafínu, kterou zjistíme tak, že zespoda svíčky zkusíme jemně zarýt nehet. Čím tvrdší materiál, tím je kvalitnější. A naopak čím měkčí (nehet se snadno a rychle zaboří), tím je větší pravděpodobnost nekvalitního produktu.

Dále pokud není svíčka parfemovaná a při přivonění je cítit nepříjemný zápach např. po petroleji. Je to také známka, že pro výrobu byla použita nekvalitní surovina.

Dalším znakem, který ale vždy nemusí znamenat, že se jedná o nekvalitní výrobek, jsou svíčky, které jsou barveny způsobem namáčením do barevných laků. Svíčka není celo probarvená a pod lakem odhořívá bílý parafín. Často se stává, že namáčením do barevných laků se výrobce snaží zakrýt nedostatky podkladního materiálu (nekvalitního parafínu).

Můžeme si svíčku vyrobit sami doma?

Ano, určitě, je možní zakoupit sadu pro výrobu domácích svíček spolu s podrobným návodem, který můžete najít i v našich článcích.

Vaše Andělská svíčkárna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.